Skip to main content

Kilka słów wstępu…

Ogrzewanie według podręcznikowych źródeł to proces, dzięki któremu do organizmu, lub pomieszczenia dostarczana jest energia termiczna po to, by podnieść albo utrzymać jego temperaturę. Najczęściej pojęcie ogrzewania stosuje się mówiąc o różnorakich budynkach i pomieszczeniach.

Ogrzewanie jest największym i zarazem najdroższym wydatkowaniem energii. W krajach o bardziej srogim klimacie mieszkańcy płacą wielokrotnie więcej za energię, niż w krajach o klimacie chłodniejszym. To zjawisko dotyczy głównie miejsc pracy i domów mieszkalnych, dlatego też bardzo waży jest wybór odpowiedniej metody grzewczej.

Efektywne ogrzewanie podłogowe

System elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się z elementów grzejnych, podłogowego czujnika temperatury oraz termostatu. Elementami grzejnymi mogą być przewody, maty lub folie grzejne. Przewód grzejny zbudowany jest z drutu oporowego, osłony oplotu spełniającego funkcje przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Przewody mogą mieć jedną lub dwie żyły grzejne. Zaletą przewodów dwużyłowych jest łatwość montażu, zasilane są tylko z jednej strony. W przypadku przewodów jednożyłowych konieczne jest zasilenie obu końców przewodu. Przewody w odróżnieniu od mat dają nam dużą dowolność podczas układania i pozwalają na dopasowanie się do każdego kształtu pomieszczenia. Przewody używane do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m.

Zalety „podłogówki”

  • Ogrzewanie elektryczne szybko dostarcza ciepło,
  • nie wymaga skomplikowanej instalacji,
  • nadaje się do remontowanych pomieszczeń,
  • jest estetyczne i mniej się psuje.
Zobacz galerię realizacji

Koszty

Podstawowym systemem ogrzewania jest wodna instalacja c.o. z grzejnikami, przy czym rozróżnia się instalacje wysokotemperaturowe (temperatura wody 80-90°C) lub średniotemperaturowe (50-60°C). Systemem niskotemperaturowym jest ogrzewanie wodne podłogowe (30-40°C). Jest to ważne rozróżnienie, gdyż rzutuje na optymalny dobór innych elementów instalacji grzewczej. Na przykład zastosowanie pompy ciepła ma sens tylko z instalacją niskotemperaturową ogrzewania podłogowego. Z kolei kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, biomasa) powinny współpracować z instalacją wysokotemperaturową. Instalacja z grzejnikami średniotemperaturowymi nadaje się dobrze do współpracy z kotłem kondensacyjnym. Stosuje się też dogrzewanie ciepłym powietrzem, może to być kominek z DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza), elektryczne ogrzewanie podłogowe, wszelkiego rodzaju grzejniki elektryczne, a także w pewnym stopniu wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Przegląd skrócony systemów

Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami, chętnie doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Kocioł olejowy

Kotły opalane olejem opałowym są prostym i ekologicznym rozwiązaniem na ogrzewanie budynku. Ceny tego paliwa na rynku potrafią się zmieniać to jednak przy zastosowaniu zbiorników paliwa o odpowiednio dobranych pojemnościach mamy wpływ pośrednio na koszty eksploatacji.

Kocioł gazowy

Kotły zasilane gazem ziemnym lub płynnym na dzień dzisiejszy to najwygodniejsze źródło ciepła dla gospodarstwa domowego. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest wyposażenie ich w palniki o płynnej regulacji mocy, co pozwala na szybkie dopasowanie wydajności do potrzeb.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Kocioł taki, choć z zewnątrz praktycznie nie różni się od kotłów tradycyjnych, przewyższa je sprawnością nawet o 15-25% (gdy porówna się ją ze sprawnością tradycyjnych kotłów starszego typu, różnice mogą być jeszcze większe). W praktyce oznacza to wyraźne zmniejszenie zużycia paliwa i odpowiednio mniejsze rachunki za ogrzewanie. Kotły kondensacyjne wykorzystują zjawisko kondensacji czyli wykraplania się pary wodnej ze spalin.

Kocioł na paliwo stałe

W naszym kraju kotły na paliwa stałe są ciągle najtańszymi w użytkowaniu urządzeniami grzewczymi. Nowoczesne kotły są coraz bardziej przyjazne dla użytkowników i dla środowiska. Współczesne kotły zasilane węglem to nowa generacja urządzeń, które charakteryzuje zaawansowana technologia, podnosząca ich sprawność oraz komfort użytkowania.

Kocioł na pellet

Mając na uwadze ekologiczność, ekonomiczność i komfort użytkowania warto zdecydować się na kompletny system grzewczy z kotłem na pellety. Układ złożony z kotła c.o., palnika oraz podajnika ślimakowego i zasobnika paliwa to czysta, bezpieczna, niemal „bezobsługowa” kotłownia (wystarczy tylko raz na jakiś czas napełnić zasobnik paliwa).

Kolektor słoneczny

Promieniowanie słoneczne niesie ze sobą energię, przed wejściem do atmosfery moc promieniowania jest równa 1367 W/m² powierzchni prostopadłej do promieniowania słonecznego. Część tej energii jest odbijana i pochłaniana przez atmosferę, a reszta trafia do powierzchni Ziemi z mocą około 1000 W/m². Energia słoneczna nadaje się idealnie do podgrzewania wody i wspomagania instalacji grzewczej.

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem wymuszającym energię z Ziemi – przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych). Jest to jeden z najtańszych sposobów ogrzania budynku.

Dowiedz się więcej

Piec akumulacyjny z rozładowaniem dynamicznym

Piec akumulacyjny z rozładowaniem dynamicznym to urządzenie wyposażone w wentylator, za pomocą którego ciepło oddawane jest do otoczenia. Blok magnetytowy ładuje się przez kilka godzin (zwykle w tzw. „taryfie niskiej”, 8 godzin w nocy oraz 2 w dzień), a następnie oddaje zgromadzone ciepło w ciągu dnia poprzez wydmuch powietrza.

Ogrzewanie podczerwienią

Panelowe płyty grzewcze są grzejnikami bezpośrednimi, które pracują na zasadzie wysyłania ciepła w promieniowaniu podczerwonym. Wykorzystywane jest tu zjawisko znane z fizyki polegające na emisji promieniowania z powierzchni o wyższej temperaturze do otoczenia o niższej temperaturze. Wszystko to gromadzi energię i oddaje ją ponownie do pomieszczenia. Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Panelowe płyty grzewcze zmieniają pobraną energię elektryczną na energię cieplną praktycznie w 100%.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

System elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się z elementów grzejnych, podłogowego czujnika temperatury oraz termostatu. Elementami grzejnymi mogą być przewody, maty lub folie grzejne.Przewód grzejny zbudowany jest z drutu oporowego, osłony oplotu spełniającego funkcje przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Przewody mogą mieć jedną lub dwie żyły grzejne.

Masz pytanie? Chcesz uzyskać wycenę?

Skontaktuj się z nami – przygotujemy niezobowiązującą wycenę prac.

Kontakt

Zobacz także

Pompy ciepła

dowiedz się więcej

Instalacje wod.-kan.

dowiedz się więcej